OPEN AIR

Edmond Rostand:
Cyrano z Bergeracu

Byl jsem vždy stínem, co druhým napovídá
pátek 6. září | 20:00 | Horní náměstí
open air představení Moravského divadla Olomouc

Jedno z nejslavnějších francouzských dramat všech dob, inspirované skutečnou historickou postavou Hectora-Saviniena de Cyrano, bude mít na našem jevišti premiéru po dlouhých šestadvaceti letech. Těšte se na nesmrtelný a jímavý příběh plný odvahy, cti a lásky, která zůstala nenaplněna, v režijním ztvárnění Michaely Doleželové & Romana Vencla. Hrdinský příběh o muži, který se stal symbolem mravní čistoty a ideálem spravedlivé společnosti, je už více než sto let jedním z nejhranějších divadelních děl. Francouzskou nonšalantnost a esprit podpoří i choreograf filmových a divadelních bojových scén Petr Nůsek, který má za sebou nejen bohaté zkušenosti z hollywoodských filmových trháků, ale také úspěšný debut na olomouckém jevišti s komedií Robin Hood. V titulní roli Cyrana se představí Petr Kubes.

Překlad: Jaroslav Vrchlický
Režie: Michaela Doleželová & Roman Vencl
Scéna a kostýmy: Aleš Valášek
Dramaturgie: Michaela Doleželová
Hudební spolupráce: Filip Tailor
Choreografie: Petr Nůsek
Inspicient: Věra Šindlářová
Nápověda: Ivana Smudová

Obsazení:
Cyrano z Bergeracu: Petr Kubes
Christian de Neuvillette: Tomáš Krejčí
Roxana: Natálie Tichánková
Hrabě de Guiche: Lukáš Červenka
Le Bret: Jan Ťoupalík
Ragueneau: Jaroslav Krejčí
Carbon: Václav Bahník
Ligniére: Marek Pešl
De Valvert: Petr Vaněk
Montfleury, kapucín: Josef Bartoň j. h.
Herečka: Vendula Nováková
Líza, Marta: Vladimíra Včelná
Dueňa: Daniela Klevetová
Kadeti, mušketýři, diváci: Marek Pešl, Lukáš Pořízka j. h., Milan Švestka j. h., Marek Paráček j. h., Petr Vaněk
Řádová sestra: Vendula Nováková

Délka představení: cca 2 hod. 50 min.
stání zdarma | místa k sezení: 50 Kč | předprodej v Informačním centru Olomouc, podloubí radnice od 1.8.2019

Více informací o představení »

PROGRAM
Koncerty
sobota 7. září | 10:00–23:00 | Horní náměstí

Zahraniční folklór

sobota 7. září | 10:00–12:00 | Horní náměstí

Folk Art Troupe of Fuchuan Yao Autonomous County Hezhou | Čína
Bodrog Sárospatak | Maďarsko
Púčik | Slovensko

Česká hudební scéna

sobota 7. září | 14:00–23:00 | Horní náměstí

14:30 | Imperio
16:30 | Lenka Dusilová
18:00 | The Gardeners
19:30 | Zdeněk Bína
20:30 | Two Men
22:00 | Vesna

DOPROVODNÝ PROGRAM

koncerty, divadla, filmové projekce, jarmarky
místní pivovary, regionální vína a gastronomie

Koncerty & filmové projekce

2.–7. září | 18:00–22:00 | Letní kino
18:00 | koncerty
20:30 | promítání filmů – dramaturgie na téma SVOBODNÁ OLOMOUC
všechny filmy promítány z 35mm filmových pásů | projekce se koná za každého počasí | Deku s sebou

pondělí 2. září
18:00 | Hope Astronaut | koncert
20:30 | Tichá bolest | drama | Československo, 1990, 95 min
https://www.csfd.cz/film/23827-ticha-bolest/prehled/

úterý 3. září
18:00 | Circus Problem | koncert
20:30 | Konec starých časů | komedie | Československo, 1989, 93 min
https://www.csfd.cz/film/6661-konec-starych-casu/prehled/

středa 4. září
18:00 | Dirty Old Dogs | koncert
20:30 | Odcházení | komedie, drama | Česko, 2011, 97 min
https://www.csfd.cz/film/264858-odchazeni/prehled/

čtvrtek 5. září
18:00 | Circus Problem | koncert
20:30 | Corpus delicti | drama | Československo, 1991, 97 min
https://www.csfd.cz/film/7165-corpus-delicti/prehled/

pátek 6. září
18:00 | Prago Union | koncert
20:30 | Pupendo | komedie, drama | Česko, 2003, 120 min
https://www.csfd.cz/film/88025-pupendo/prehled/

sobota 7. září
20:30 | Gauč v New Yorku | komedie, romantický | Francie, Německo, Belgie, 1996, 105 min
https://www.csfd.cz/film/20063-gauc-v-new-yorku/prehled/
www.facebook.com/LetniKinoOlomouc

Křest knihy

pondělí 2. září | 18:00 | Letní kino
Michal Priesnitz: EJTL o tajemně dobrodružných prázdninách
křest knihy dobrodružného příběhu (ne)odehrávající se v Olomouci

Olomoucké knižní trhy

4.–7. září | 9:00–18:00 | Dolní a Horní náměstí
tradiční knižní a antikvariátní trhy
www.kniznitrhy.cz

FlerJarmark

6.–7. září | 10:00–18.00 | Horní / Dolní náměstí
na jednom místě najdete ručně vyrobené šperky, brože, šité taštičky a obaly na knížky, pletené a háčkované čepičky a dečky, hračky, přírodní mýdla, arganový olej, kabelky, tašky, hedvábné šály, papírová přání, patchwork a spoustu dalších nezbytností
www.fler.cz

Slavnostní otevření dětského knihkupectví Zlatá velryba

pátek 6. září | 10:00–18:00 | Dolní náměstí 23
oslava otevření dětského knihkupectví v Olomouci, předčítání a akce s knižními tvůrci
všechny akce jsou pro děti a jejich doprovod zdarma | pro děti máme připravený dáreček

13:00 | Předčítání v angličtině – Storytime
Předčítání v angličtině určené dětem všech úrovní znalosti jazyka. Číst budeme z oblíbené knihy The Rainbow Fish od Marcuse Pfistera. Po celém světě se prodalo již přes 30 milionů výtisků této knihy!

14:00 | Povídání o nové knize EJTL s M. Urbi Priesnitzem
Povídání o nové knize pro děti, která se odehrává také v Olomouci! O jejím vzniku více prozradí sám autor.

15:00 | Povídání o knížkách Městečko Lážoplážo s Terezou Pařízkovou
Přijďte se seznámit s knížkami Městečko Lážoplážo a jejich obyvateli. Jedním z nich je i Zlatá velryba! První díl série znáte z rozhlasového vysílání na pokračování.

16:00 | Předčítání s Ivo Šmoldasem
Básník, moderátor, překladatel a knižní redaktor Ivo Šmoldas přečte kapitolu z jedné z nejznámějších knih pro děti Medvídek Pú.

17:00 | Tvoření s Janou K. Kudrnovou
Kreativní dílna pro děti s ilustrátorkou a grafičkou Janou K. Kudrnovou, kterou znáte mimo jiné i díky jejímu autorskému projektu Z lesa.

Letní čítárna u kašny

pátek 6. září | 12:00–17:00
sobota 7. září | 10:00–17:00 | Náměstí Republiky

tradiční čítárna Knihovny města Olomouce
možnost začíst se do knihy, resp. si nějakou knihu odnést
www.kmol.cz

PechaKucha Night Olomouc

pátek 6. září | 20:20 |
prezentace na téma architektura, urbanismus, krajina

Tvůrčí dílny pro děti

sobota 7. září | 10:00–18:00 | Horní náměstí
výtvarné a řemeslné dílny

Geniator | Věda a technika na dosah
vědecké dílny, pokusy, hlavolamy, šifry a logické úlohy, deskové hry, 3D tiskárna
www.geniator.cz

Studio Experiment
tradiční výtvarné dílny olomoucké umělecké školy
www.studioexperiment.cz

Zachraňme Olomouc!

sobota 7. září | 10:00–16:00 | Horní náměstí, stánek Geniátor.cz
městská hra inspirovaná konceptem „book game“
městská hra pro jednotlivce, rodiny, či skupinky přátel každého věku
potřebujete jen zhruba hodinu a půl času, chuť navštívit známá i neznámá místa v centru Olomouce, důvtip a smysl pro dobrodružství
úspěšné zachránce odměna nemine

Sculpture Line

2.–8. září | Horní a Dolní náměstí, Smetanovy sady
5. ročník sochařského festivalu představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců:

Noha | Lukáš reich
Smetanovy sady
Kovová plastika Noha je typickým autorovým dílem, ve kterém se spojuje okouzlení industriální poetikou s racionálním vnímáním světa vnějšího. Tvar a rytmus plastiky svádí k zamyšlením nad podstatou konstrukce světa, ale také vábí k usednutí či prolézání. Může se to zdát matoucí, ale dle autora oba přístupy vedou (sice klikatě a nesměle, nicméně odhodlaně) ke stejnému cíli. K jakému přesně, to autor ponechává otevřené pro individuální mysl každého pozorovatele, usedatele, ulehatele, uhladitele atd.

Euforie | Veronika Kudláčková Psotková
Horní náměstí
Euforie je něžná symbolika nejbližšího spojení mezi ženou a dítětem (mezi mnou a mými dcerami) a naladění na stejnou vlnu .společného blaha. Je to zachycení krátkého, pomíjivého, ale intenzivního poznávání se s novým životem. Zobrazeno vizuálně a sochařsky specifickou vzdušnou formou prostorové kresby.

Jedna z velkých hlaviček | Kurt Gebauer
Dolní náměstí
Velké hlavičky či jiné hlavy á la žárovka je moje dlouhodobé téma. Lidská hlava je záhadný objekt, dokáže zářit nápady, dobrotou a dokáže být zabetonovaná blbostí a agresivitou. A tak pohledem na ně můžeme meditovat, co jsme zač.

https://www.sculptureline.cz

PAMÁTKY

Dny otevřených památek

7.–8. září
zpřístupnění olomouckých památek, institucí a zajímavých objektů |  komentované prohlídky & doprovodný program

  • Arcibiskupský palác | sobota 9:00–19:00, neděle 10:00–17:00 | komentované prohlídky historických sálů každých 20 minut (poslední prohlídka vždy 20 minut před zavírací hodinou) | Výstava svatí Cyril a Metoděj – součástí výstavy jsou např. Bible psané cyrilicí, díla Ivana Theimera a Jano Köhlera nebo poutní obrázky | Chlebový Kristus –vystavení plastiky hlavy Krista vyrobená ze soust dvanácti vězňů komunistického režimu, kterou arcibiskupství věnoval pan Jan Janků | neděle_dílna středověké písařky a kočovné tiskařky – teoretické vysvětlení a praktické ukázka tvorby středověké knihy |pouze za příznivého počasí
  • Český rozhlas Olomouc | sobota 9:00–16:00 | volná prohlídka studia, výstava rozhlasové techniky
  • Čistička odpadních vod | sobota 9:00–12:00 | areál MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a.s. na Dolní Novosadské | komentované prohlídky
  • Divadlo Tramtarie | sobota 15:30 a 16:30 | komentované prohlídky divadla i zákulisí
  • Dům U parku | sobota 18:00–19:00 a neděle 10:00–11:00 | sobota 18:00 a neděle 10:00 | komentované prohlídky s majiteli objektu, obrazová prezentace průběhu revitalizace objektu | venkovní chill-out zóna v případě příznivého počasí | výstava Zuzany Ondrášové Čupalkové – Křídla motýlí
  • Dopravní podnik města Olomouce | čtvrtek 6. září 15:00 a 16:00 | komentované prohlídky vozovny depa tramvají v Koželužské ulici a historické tramvajové soupravy – motorového vozu č. 223 a vlečného vozu č. 99
  • FNOL – Fort Tafelberg | úterý 3. září & středa 4. září 14:00–18:00 | 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30 a 17:00 | komentované prohlídky fortu v areálu Fakultní nemocnice Olomouc | předpokládaná doba výkladu – max. 50 minut; max. počet účastníků jedné prohlídky – 15 osob | rezervace na komentované prohlídky na http://marketing.fnol.cz/event/ded2019/
  • Fort II. Radíkov | sobota a neděle 11:00–17:00 | prohlídky fortu | ½ vstupné 25 Kč
  • Fort XIII. Nová ulice | sobota 10:00–22:00 | prohlídky Fortu, muzea Lagerfort XIII. a vystavené vojenské techniky | sobota 14.9. 9:00–17:00_MILITARY FEST – dynamické ukázky vojenské historie, statické ukázky výzbroje a výstroje, dobové tábory vojsk, přehlídka vývoje vojenství od starověku po současnost
  • Fort XXII. Lazecký | sobota a neděle 9:00–16:00 | výstava o historii olomouckého opevnění a historii fortu, prohlídky zrekonstruovaného fortu s průvodcem | dobrovolné vstupné
  • Freskový sál Komenium | sobota 10:00–16:00 | zpřístupnění nově zrestaurovaného slavnostního freskového sálu | komentované prohlídky v každou celou hodinu | poslední v 15:00
  • Galerie Anděl | sobota 9:00–12:00 | výstava autorů z okruhu galerie
  • Galerie Atelier Kateřiny Dostálové | sobota 10:00–12:00 | výstava Libor Hřivnáč – Ochutnávka
  • Galerie Bohéma | sobota 9:00–15:00, neděle 9:00–13:00 | výstava Prázdninový salón
  • Galerie Caesar | sobota 9:00–12:00
  • Galerie Labyrint | sobota 9:00–12:00 | výstava Tomáš Hřivnáč – grafika
  • Galerie města Olomouce | sobota 9:00–15:00 | výstava Jaroslawa Sebastiana Pastuszaka, člena Unie výtvarných umělců Olomoucka
  • Galerie Mona Lisa | sobota 9:30–12:00 | výstava: Jiří Načeradský – Setkávání
  • Galerie Rubikon | sobota 9:00–15:00 | výstava: Jaroslav Minář – Obrazy
  • Galerie Skácelík | sobota 10:00–12:00 | společná výstava autorů z okruhu galerie
  • Galerie XY | neděle 9:00–19:00 | výstava: Tereza Darmovzalová – Forichtungy | 17:00_komentovaná prohlídka výstavy
  • Hotel Flora | sobota 8:00–12:00 | vyhlídková terasa v 10. patře s výhledem na panorama města s dalekohledem
  • Hotelový dům | sobota 9:00–16:00 | zpřístupněná střecha
  • Husův sbor | sobota 9:00–16:00 | kostel a kolumbárium | vždy v celou hodinu
  • Kaple sv. Anny | neděle 10:00–11:00 | prohlídka kaple na Lazecké ulici
  • Kaple sv. Jana Nepomuckého | sobota 11:00–12:00 | komentovaná prohlídka kaple na Mrštíkově náměstí
  • Kaple sv. Jana Sarkandra | sobota 10:00–17:00 a neděle 10:00–12:00
  • Kasematy | sobota 14:00–16:00 | zpřístupnění opravených kasemat a hradební zdi v Pekární ulici
  • Katedrála sv. Václava | sobota 10:00–13:00 a 14:00–17:00 | zpřístupněná katedrála a krypta | vstupné: zdarma, v kryptě dobrovolné
  • Katedrála sv. Václava – Velká Jižní věž | úterý 3. září 16:15, 17:15 a 18:15 | jedinečný výhled na Olomouc a okolí z vnějšího ochozu věže ve výšce 81 m, prohlídka zvonice se zvony sv. Václava a Panny Marie Hostýnské | nutná registrace na www.durancia.cz | ve skupině max. 15 osob | vstupné 100 Kč
  • Kino Metropol | neděle od 10:00 | 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00 | Komentované prohlídky kina_zdarma | sobota 14.00_Výroba kukátka filmového kouzelníka Méliése – workshop pro zručné děti s rodiči_85 Kč | evropské filmy za zvýhodněné vstupné 100 Kč
  • Klášterní Hradisko – Vojenská nemocnice | sobota 9:00–16:00 | zpřístupněno: předsálí slavnostního sálu, slavnostní sál s kulturním programem, Barokní zahrada se Zahradní kaplí s malou expozicí historických exponátů ze zdravotnictví a obnovy Hradiska
  • Knihovna města Olomouce | sobota 8:00–16:00 | soutěže, výstava prací členů Fotografické sekce VSM, Letní čítárna u kašny
  • Knihovna města Olomouce – kubistická vila | sobota 10:00–16:00 | komentované prohlídky kubistické vily | výstava fotografií Martina Benčíka – Hlubočky
  • Knihovna města Olomouce – Letní čítárna u kašny | pátek 12:00–17:00 a sobota 10:00–17:00 | možnost začíst se do knihy v čítárně na náměstí Republiky, resp. si nějakou knihu odnést
  • Korunní pevnůstka | sobota–neděle 9:00–18:00 | nový amfiteátr, pevnostní valy, Barokní prachárna, Pevnost Poznání
  • Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (Dominikánský) | sobota 8:30–17:00, neděle 11:00–17:00 | kostel, křížová chodba
  • Kostel Panny Marie Sněžné | sobota a neděle 10:00–13:30 a 15:00–17:30
  • Kostel sv. Cyrila a Metoděje | sobota a neděle 14:00–17:00 | zpřístupněna krypta arcibiskupa Prečana | věž není z technických důvodů zpřístupněna | vstupné: dobrovolný příspěvek na generální opravu varhan
  • Kostel sv. Gorazda | sobota a neděle 12:00–16:00
  • Kostel sv. Kateřiny | sobota 9:00–17:00
  • Kostel sv. Michala | sobota 10:00–17:00 a neděle 13:00–17:00 | kaple sv. Alexeje, křížová chodba, rajský dvůr, sklepení, gotická věž se zvony
  • Kostel sv. Mořice | sobota 9:00–18:00 a neděle 12:00–18:00 | sobota 10:00–16:30 & neděle 13:30–16:30 prohlídky s průvodcem
  • Kryt civilní obrany | 2.–8. září 18:00–21:00 | zpřístupnění krytu v Bezručových sadech | komentované prohlídky krytu vždy v časech 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30
  • Letní kino | pondělí 2. září 18:00–19:30 | volné prohlídky areálu | 18:00_Křest knihy Michala Priesnitze: EJTL o tajemně dobrodružných prázdninách | 18:30 komentovaná prohlídka areálu
  • Lomená galerie | sobota a neděle 00:00–24:00 | streetart galerie v Denisově ulici, průchod vedle Lapidária VMO | UV workshop s výtvarnou skupinou Chaoscompany a festivalem VZÁŘÍ
  • Městská kasárna | sobota 9:00–12:00 | zpřístupnění nádvoří kasárny | vstup z ulice U Stadionu
  • MUO – 9:16 pm gallery | 1.–8. září 9:16 (večer)–01:00 | videoartová galerie ve výloze Muzea umění Olomouc | vertikální krátké filmy
  • MUO – Arcidiecézní muzeum | sobota a neděle 10:00–18:00 | Za chrám, město a vlast, Václav Cigler a Michal Motyčka – Světlem, stálá expozice Za slávu a chválu
  • MUO – Muzeum moderního umění | sobota a neděle 10:00–18:00 | výstavy Václav Cigler – Kresby, Sousedé v knize, Architekt Petr Brauner, stálá expozice Století relativity | doprovodný program
  • Muzeum Českých drah | sobota 9:00–16:30 | jízdy parních vlaků po okolí Olomouce | vstupné do muzea od 6 let snížené 25 Kč.
  • Muzeum olomoucké pevnosti – Barokní prachárna | sobota a neděle 9.00–17.00 | expozice v objektu prachárny, sádrový model Olomouce jako pevnosti z poloviny 18. století | sleva 50%
  • Palmový skleník | pátek 6. září 20:30–23:00 | 20:30, 21:30, 22:30 | komentované prohlídky exotických rostlin v unikátní noční atmosféře | omezená kapacita, online předprodej vstupenek na www.flora-ol.cz | vstupné 60 Kč, děti 6-15 let 30 Kč, děti do 6 let zdarma
  • Parní čerpací vodárna ve Chválkovicích | sobota 9:00–12:00 | komentované prohlídky
  • Pöttingeum | sobota 9:00–17:00, neděle 9:00–16:00 | prohlídka novogotické kaple a reprezentativních prostor Střední zdravotnické školy a Vyšší odborná školy zdravotnické Emanuela Pöttinga
  • Protiletecký kryt | sobota 10:00–17:01 | komentované prohlídky v každou celou hodinu | nutná registrace na www.durancia.cz | vstupné 50 Kč, děti do 6 let zdarma
  • Radnice | sobota 10:00–11:00 | 10:00, 11:00 | Setkání s Charlesem Wildou – komentované prohlídky fresek v obřadní síni
  • Rocková Galerie – Metal s tebou | sobota a neděle 9:30–15:00 | rockové LP, výstava plakátů
  • Sloup Nejsvětější Trojice | sobota a neděle 10:00–16:30 | otevření kaple památky UNESCO
  • Smarthotel Nezvalova Archa | neděle 13:00–14:00 | komentovaná prohlídka
  • UP – Lékařská fakulta | sobota 10:00–18:00 | prezentace historického vývoje budov Teoretických ústavů LF UP
  • UP – Parkánové zahrady | sobota a neděle 7:00–19:00 | vchod Svatojakubskou uličkou z ul. Křížkovského nebo z Bezručových sadů schodištěm
  • UP – Pevnost poznání | sobota–neděle 9:00–18:00 | interaktivní muzeum vědy | Houby v Pevnosti_popularizační akce | expozice Věda v pevnosti zdarma, jinde běžné vstupné
  • UP – Přírodovědecká fakulta | sobota 8:00–14:00 | zpřístupnění hlavní budovy včetně teras s vyhlídkou na Olomouc | 10:00, 11:00, 12:00_komentované prohlídky s návštěvou střechy budovy
  • UP – Tereziánská zbrojnice | sobota a neděle 9:00–16:00 | komentované prohlídky | výstava 17. listopad v českých dějinách 20. století: 1939, 1989 | výstava obrazů Dagmar Angelíny Mádrové – Astrologické mandaly | výstava starých tisků a nejzajímavějších knih z fondu – možnost komentovaných prohlídek pro zájemcevýstava Významné osmičky v českých dějinách 20. století | výstava starých tisků | výstava nejzajímavějších knih z fondu Knihovny UP
  • UP – Umělecké centrum | sobota 10:00–18:00 | prohlídka budovy a parkán | doprovodný program spolku StuArt
  • Ústřední hřbitov v Neředíně – židovský hřbitov | úterý 3. září 16:00 | prohlídka židovského hřbitova v Neředíně
  • Vědecká knihovna v Olomouci – Červený kostel | sobota a neděle 9:00–16:00 | mimořádné zpřístupnění tzv. červeného kostela, který dříve sloužil jako sklad knih
  • Vědecká knihovna v Olomouci – nová budova | sobota a neděle 9:00–16:00 | Studovna vázaných novin – dokumenty vztahující se k výročí 100 let knihovního zákona a 30 let od listopadu 1989 | Studovna historických fondů knihovny –originální mapy, průvodce a další literatura z připravované výstavy Na Jeseníky | návštěvníci si mohou zalistovat v dílech, ze kterých vycházeli tvůrci chystané výstavy „Sbohem, monarchie“ podívat se na dobové mapy i obrazové publikace
  • Vitrína Deniska | sobota a neděle 00.00–24.00 | výstavní prostor v ulici Denisova 5 | výstava: Dalibor Knapp: Corticoid Tactics
  • Vlastivědné muzeum v Olomouci | sobota a neděle 9:00–18:00 | aktuální výstavy: Pozdravy ze starých časů, Sigma – 150 let tradice výroby čerpadel | Stálé expozice: Příroda Olomouckého kraje, Olomouc – patnáct století města, Galerie osobností Olomouckého kraje, Od kolébky do hrobu, Lékárenské herbárium, Hanácký obr Josef Drásal, Dějiny Vlasteneckého spolku muzejního, Příběh kamene
  • Zimní stadion | neděle 10:00–15:00 | vstup na veřejná místa v aréně
  • Židovská obec | neděle 10:00–17:00 | prohlídky společenských prostor obce v ulici Komenského 7, vyprávění o židovské liturgii a historii olomouckých Židů a také příprava a pečení chaly | 11.00_přednáška | 15.00_koncert HaChucpa

Komentované prohlídky & procházky

2.–8. září
netradiční prohlídky pozoruhodných míst se zajímavými osobnostmi

Olomoucká domovní znamení – historie a pověsti
2.–8. září | vždy v 18:00
procházka Horním a Dolním náměstím, při níž se dozvíte spoustu zajímavého
provádí Štefan Blaho
sraz před Informačním centrem | doba trvání 1 hodina

Večerní prohlídka krytu civilní obrany
2.–8. září | 18:00–21:00 | Bezručovy sady
zpřístupnění krytu
mimořádné komentované prohlídky krytu vždy v časech 18:30 | 19:00 | 19:30 | 20:00 | 20:30
provádí Lukáš Vykydal

Příběhy židovského hřbitova
úterý 3. září | 16:00 | Ústřední hřbitov v Neředíně
prohlídka židovského hřbitova v Neředíně a jeho vztahu k olomoucké historii a významným osobnostem
provádí PhDr. Tomáš Hrbek & RNDr. Ladislav Šnevajs
sraz u historické (spodní) hlavní hřbitovní brány
nutnost registrace v Informačním centru_maximum 35 osob

Prohlídky Velké Jižní věže katedrály sv. Václava
úterý 3. září | 16:15, 17:15 a 18:15 | Václavské náměstí
jedinečný výhled na Olomouc a okolí z vnějšího ochozu věže ve výšce 81 m, prohlídka zvonice se zvony sv. Václava a Panny Marie Hostýnské
sraz na Václavském náměstí před katedrálou
nutná registrace na www.durancia.cz | ve skupině max. 15 osob | vstupné 100 Kč

Po stopách odkazu našich předků
středa 4. září | 16:00 | Černovír
komentovaná vycházka kolem Střední školy zemědělské a zahradnické, Vojenským hřbitovem v Černovíře, rodného domu Dr. Vladimíra Petříka, hrázi řeky Moravy
sraz na parkovišti Klášterního Hradiska
vycházka po okruhu | délka 2 km, cca 100 minut
provádí PaedDr. Rudolf Hradečný
účast volná

Vycházka volnou krajinou
čtvrtek 5. září | 16:00 | Černovír
komentovaná vycházka po rodinných hájích: Venkovní katedrála a Strážná bouda, Hromova dubu, hrázi Velkého rybníka u Loděnice, železniční trati Olomouc – Praha
sraz na konečné autobusu č. 22
vycházka po trase Černovír – Chomoutov | délka 4 km, cca 120 minut
provádí PaedDr. Rudolf Hradečný
účast volná

Kam chodí tramvaje spát?
čtvrtek 5. září | 15:00 a 16:00 | Dopravní podnik města Olomouce, Koželužská ulice
prohlídky vozovny Dopravního podniku, depa tramvají i historické tramvajové soupravy – motorového vozu č. 223 a vlečného vozu č. 99
sraz u vchodu do DPMO v Koželužské ulici

Olomoučtí ostrostřelci a jejich střelnice
čtvrtek 5. září | 17:00 | ASO park Na Střelnici
komentovaná prohlídka o historii parku, bývalé měšťanské střelnice a olomouckých ostrostřelcích
provádí Ing. Roman Gronský
účast volná

Setkání s Charlesem Wildou
sobota 7. září | 10:00, 11:00 | obřadní síň
komentované prohlídky fresek v obřadní síni
provádí MgA. Vladimír Hrabal
sraz u vchodu do radnice
vstup volný

Freskový sál Komenium
sobota 7. září | 10:00–16:00
zpřístupnění nově zrestaurovaného slavnostního freskového sálu
komentované prohlídky v každou celou hodinu | poslední v 15:00

Palmový skleník v noční atmosféře
pátek 6. září | 20:30, 21:30, 22:30 | Palmový skleník, Smetanovy sady
komentované prohlídky exotických rostlin v unikátní noční atmosféře | omezená kapacita, online předprodej vstupenek do 6.9. 20:00 nebo do naplnění kapacity, doprodej i na místě, 60 Kč, děti 6-15 let 30 Kč, děti do 6 let zdarma
www.flora-ol.cz

Procházka exotikou | Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc
sobota 7. září | 9:30 a 11:00 | Sbírkové skleníky, Smetanovy sady
komentované prohlídky exotických rostlin a historie sbírkových skleníků | omezená kapacita, online předprodej vstupenek do 6.9. 20:00 nebo do naplnění kapacity, doprodej i na místě, 60 Kč, děti 6-15 let 30 Kč, děti do 6 let zdarma
www.flora-ol.cz

Zajímavosti olomouckých parků
sobota 7. září | 14:00 | Smetanovy sady
komentovaná procházka sady s výkladem o historii, floře a fauně olomouckých parků
sraz před altánem u fontány
vstup volný

Po stopách arcibiskupa Rudolfa Jana
neděle 8. září | 14:00 a 17:00 | Horní náměstí
komentované prohlídky v centru města s přiblížením městských dějin a vybraných památek souvisejících s arcibiskupem Rudolfem
provádí Jindřich Forejt
sraz účastníků před Moravským divadlem Olomouc na Horním náměstí

LAFAYETTE

Olomoucké lafayettovské slavnosti

7.–13. září 2019 | 20:00 | Správní archív Armády ČR a Václavské náměstí
VI. ročník divadelních her v autentických historických kulisách
divadelní inscenace olomouckého dramatika Jana Sulovského o osobnostech, které se trvale zapsaly do historie města

Jan Sulovský: Lafayette – Hrdina dvou světadílů

sobota 7. září | 20:00 | Správní archiv Armády ČR – nádvoří, Náměstí Republiky 4
Inscenace patřící ke klasickým hrám Jana Sulovského. Poprvé byla uvedena před dvaadvaceti lety, v autentickém prostředí Správního archivu AČR. Divákům přibližuje působivou a zábavnou formou pestrý a dobrodružný život generála Lafayetta, který se zasloužil o vítězství amerických osad v boji za nezávislost a stal se jednou z ústředních postav Velké francouzské revoluce. Zvláštní důraz přitom inscenátoři položili na téměř tříleté olomoucké uvěznění Lafayetta, na jeho nezdařený pokus o útěk i na dobrovolnou internaci jeho manželky Adrieny s oběma dcerami ve vedlejší cele

Inscenace je uvedena u příležitosti 230.výročí Velké francouzské revoluce a 185. výročí Lafayettova úmrtí.

Účinkují: Vladimír Hrabal, Lenka Kočišová, Václav Bahník a Jaroslav Krejčí
Režie: Jan Sulovský

Po skončení představení se mohou zájemci zúčastnit komentované prohlídky prostor Správního archívu AČR

Jednotné vstupné: 100 Kč

Jan Sulovský: Václav III. – O historii jedné královraždy

pátek 13. září | 20:00 | před katedrálou Sv. Václava

Hra vznikla v roce 2006 u příležitosti 700. výročí připomínky zavraždění posledního Přemyslovce na českém trůně Václava III. a byla odehrána přímo v den výročí tragické události 4. srpna před katedrálou sv. Václava v Olomouci, nedaleko kapitulního děkanství, kde se královražda udála. Autor zvolil jako základní dramatický princip imaginární setkání několika historických osobností, které se v tomto složení nemohly sejít. A tak se v inscenaci kromě Václava III. a jeho otce Václava II. objevují také kněžna Libuše, historik František Palacký a Šašek, který je glosátorem děje.

Inscenace je uvedena u příležitosti 730. výročí, které uplyne od jeho narození (1289).

Účinkují: Václav Bahník, Petr Kubes, Vlasta Hartlová, Jaroslav Krejčí, Vladimír Hrabal
Režie: Jan Sulovský

Zájemci se po skončení představení mohou zúčastnit ojedinělé večerní komentované prohlídky katedrály sv. Václava a krypty.

Jednotné vstupné: 100 Kč

pořádá Agentura Lafayette, z.s. | za podpory statutárního města Olomouce | ve spolupráci se Správním archivem Armády ČR v Olomouci a Moravským divadlem Olomouc

STREET ART FESTIVAL | FREEDOM IS HEART

9.–12. září | Olomouc
12. ročník největšího festivalu v České republice velkoformátových maleb ve veřejném prostoru tzv. murálů.
Letos budeme slavit svobodu. Svoboda je láska, svoboda je umění, a my chceme po 30 letech vzdát poctu těm, kteří za svobodu bojovali. Symbolicky jsme pro oslavu vybrali kolej Generála Svobody a kolej J. L. Fishera, kde vzniknou hlavní muralové malby, na svědomí je budou mít umělci Koctel Kahoolawe | ES a Wasp Elder | UK.

Doprovodný program:

Sandra Ma – Political graffiti since 89
9. září | 17:30 | Kino Metropol
přednáška, zahájení festivalu, videoprojekce

Piano Klavire – Graffiti Showcar BMW
2.–11. září | Galerie Moritz

Koncert Ty Nikdy Label ft. Idea
10. září | 18:00 | Zbrojnice UP

Freedom is HeArt by Pauser ft. T762
10. září | 20:00 | Coffee Library Zbrojnice
Tagtool videoprojekce

Zaparkuj u muralu
11. září | celý den
DJ’s, street food, workshopy a srandičky

Based on the true story
12. září | 17:30 | Long Story Short
vernisáž k výstavě Opendminz360

www.streetart-festival.cz